wyjazdy jezykowe

Wyjazdy edukacyjne. Czy to najlepszy sposób nauki języka obcego?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym świecie bez znajomości języka obcego. Biegłe posługiwanie się przynajmniej jednym językiem obcym to łatwość podróżowania, lepsze perspektywy zawodowe, szansa na poznanie ciekawych osób z różnych zakątków globu. Jak uczyć się języka obcego, aby było to efektywne? Spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Kiedy zacząć naukę języka obcego?

Tak naprawdę każdy moment jest na to dobry. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć swoją przygodę z językiem. Oczywiście warto pamiętać, że im wcześniej to zrobimy, tym większe mamy szanse na biegłe opanowanie języka. Specjaliści z zakresu lingwistyki oraz funkcjonowania poznawczego zgodnie przyznają, że najszybciej języków obcych uczą się dzieci. Przychodzi im to w pełni naturalne i nie wymaga od nich prawie żadnego wysiłku. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nie mogą opanować wybranego języka obcego.

Czy sama nauka w szkole/na kursie wystarczy?

Niektórzy sądzą, że wystarczy pójść raz w tygodniu na godzinną lekcję języka, aby w kilka bądź kilkanaście miesięcy opanować go biegle. Nic bardziej mylnego. Stanie się tak tylko wtedy, kiedy mamy szczególny talent do języków i niezwykłą zdolność zapamiętywania. Takich osób jest niestety mało. Aby opanować język, należy możliwie jak najczęściej powtarzać rozmaite słówka, zwroty i zasady gramatyczne. Im więcej czasu na to poświęcimy, tym większe mamy szanse na powodzenie. Warto codziennie wyznaczyć sobie kilkanaście minut, które zostaną przeznaczone do naukę języka.

Jak ważne w nauce języka są konwersacje?

Nauka z podręcznikiem to jedno. Konwersacje to drugie. Aby perfekcyjnie opanować język, nie należy zapominać o kształtowaniu umiejętności mówienia. Wiele osób uczących się języka ma bardzo duży opór przed posługiwaniem się nim. W efekcie mimo niemałego wcale zasoby słów i doskonałej znajomości zasad gramatycznych, nie są w stanie się porozumieć. Dobrą metodą pomagającą w nauce języka jest więc udział w konwersacjach. Jeśli dodatkowo prowadzone są one przez native speakera, to sukces gwarantowany.

Czy warto korzystać z językowych wyjazdów edukacyjnych?

Edukacyjne wyjazdy językowe to świetny sposób na przyswojenie nowego języka. Obecnie takie wyjazdowe kursy językowe organizowane są między innymi w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, a także na Malcie. Każdy może więc wybrać taki kierunek, który najbardziej mu odpowiada. Plusów takich wyjazdów jest mnóstwo. Przede wszystkim jest to dłuższy, nieprzerwany kontakt z językiem. Nawet najlepsza szkoła językowa w Polsce nie jest w stanie tego zapewnić. Do tego dochodzi możliwość sprawdzenia się w praktyce. Czym innym jest bowiem rozmowa na zajęciach. A czym innym skorzystanie ze zdobytych umiejętności językowych na przykład w sklepie. Językowe wyjazdy edukacyjne to także:

• szansa na nowe znajomości;

• poznanie kultury i zwyczajów danego kraju;

• zajęcia dopasowane do indywidualnych potrzeb;

• szansa na wyjątkowy rozwój.

Warto pamiętać, że korzyścią, jaką można wynieść z takich wyjazdów, jest nie tylko opanowanie języka. Zdobyte znajomości – często międzynarodowe – mogą zaprocentować w przyszłości ciekawymi wakacjami czy świetną pracą poza Polską.

Czy w Polsce organizowane są językowe wyjazdy edukacyjne?

W Polsce nie brakuje firm zajmujących się organizacją wyjazdów językowych. Zainteresowani mogą zajrzeć na przykład na stronę https://www.wyjazdy-jezykowe.com. Znajdą tam propozycje wyjazdów językowych do różnych krajów. Na podkreślenie zasługuje fakt, że taki wyjazd to nauka połączona z przyjemnością poznawania świata i ludzi.

Czy wyjazdy językowe są bezpieczne?

Pyta o to wiele osób. Stawiając na dobrego organizatora, można być pewnym, że wyjazd będzie doskonałą okazją do nauki języka obcego, spotkania nowych ludzi, poznawania kultury. Organizator dba o to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, a uczestnicy w pełni zadowoleni.

Sposobów na naukę języków obcych jest wiele. Warto pamiętać, że za te najbardziej skuteczne uważa się wyjazdy językowe. To prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy opanować język, a jednocześnie zwiedzić trochę świata.

2 thoughts on “Wyjazdy edukacyjne. Czy to najlepszy sposób nauki języka obcego?”

  1. Wymiany studenckie i wyjazdy za granicę to bardzo dobry pomysł, młodzież przyswaja szybciej język obcy i poznaje kulturę innego kraju.

  2. Są szoły gdzie nauka języka obcego jest priorytetem, zajęcia z różnych przedmiotów odbywają się w tym własnie jezyku. Dziecko przez cały czas ma z nim kontakt, jest to najszybsza metoda nauki. Nie każdy może sobie na to pozwolić, to nie jest też popularne. Wyjazdy za granicę są ok, ale nie wiem czy posłałabym moje dzieci same tak daleko.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *