bezpieczny e-commerce

Bezpieczeństwo podczas zakupów online – jakich zasad przestrzegać

Zakupy internetowe stały się codziennością. Ich popularność jeszcze bardziej zwiększyła pandemia, która na wiele miesięcy zamknęła nas w domach. Doceniliśmy wówczas wyjątkowo mocno możliwość kupowania w sieci. Decydując się na zakupy za pośrednictwem Internetu, należy jednak pamiętać o tym, aby robić je bezpiecznie. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Czy zawsze trzeba sprawdzać dane sprzedawcy?

Decydując się na zakupy w sieci, należy pamiętać o tym, aby zawsze sprawdzać dane sprzedawcy. Na stronie internetowej powinny znajdować się pełne dane kontaktowe sklepu. Chodzi o adres stacjonarny, telefon kontaktowy, mail. Jest to absolutne minimum. Jeśli na stronie znajdziemy jedynie adres mailowy bądź numer telefonu, należy poważnie rozważyć robienie zakupów w takim sklepie. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą. Może wówczas zdarzyć się tak, że zakupiony towar w ogóle do nas nie dotrze. Może być też tak, że wprawdzie otrzymamy przesyłkę, ale będzie ona niezgodna z tym, co widniało na stronie sklepu. W takim przypadku złożenie reklamacji będzie praktycznie niemożliwe.

Czy komputer/smartfon powinien być wyposażony w program antywirusowy?

Decydując się na zakupy internetowe, należy koniecznie zadbać o bezpieczeństwo przekazywanych danych. Dlatego niezbędny jest dobry program antywirusowy niezależnie od tego, czy kupować zamierzamy za pośrednictwem komputera, czy smartfona. UWAGA: należy zadbać o regularne aktualizowanie oprogramowania. Błędem popełnianym przez wiele osób jest korzystanie z programu, który nigdy nie jest aktualizowany.

Dlaczego warto sprawdzać opinie o sprzedawcy?

Robiąc zakupy online, należy pamiętać, że nie wszyscy sprzedawcy są uczciwi. Wchodząc na stronę sklepu, na ogół nie jesteśmy jednak w stanie tego stwierdzić. Dlatego pomocne okazują się być opinie wystawiane przez tych, którzy już skorzystali z oferty sklepu. Jeśli zauważymy, że sprzedawca nie ma prawie w ogóle opinii pozytywnych, warto poważnie rozważyć zrobienie zakupów. Lepiej stawiać na sprawdzone, znane sklepy, które są pozytywnie oceniane przez klientów.

Czy przed zrobieniem zakupów należy sprawdzać, czy połączenie ze sprzedawcą jest bezpieczne?

Zanim zrobimy zakupy w sklepie internetowym, warto sprawdzić jak zaczyna się adres wybranego przez nas sklepu. Bezpieczne połączenia to te ze sklepami, których adres zaczyna się nie od http, a od https. O tym, czy połączenie jest bezpieczne powie nam również symbol kłódki znajdujący się na pasku adresowym. Dlaczego bezpieczeństwo połączenia ma tak duże znaczenie? Jeśli połączenie jest szyfrowane, możemy być pewni, że przekazywane podczas składania zamówienia dane nie trafią w ręce nieuprawnionych do tego osób. W przypadku stron niebezpiecznych takiej gwarancji nie mamy. Warto przy tym pamiętać, że utrata danych może być katastrofalna w skutkach.

Jakie metody płatności są dostępne?

Przed złożeniem zamówienia zawsze warto sprawdzić, jakie metody płatności oferuje sklep. Jeśli jest to tylko możliwości płatności kartą, należy poważnie rozważyć robienie zakupów w takim sklepie. Sklepy rzetelne, które stoją na wysokim poziomie, oferują swoim klientom różne formy płatności. Szczególnie ważne jest, aby znajdowała się wśród nich opcja pozwalająca na zapłacenie za zakupy przy odbiorze. UWAGA: jeśli w jakimś sklepie kupujemy pierwszy raz, warto zrezygnować z płatności przelewem, a wybrać właśnie wspomnianą płatność przy odbiorze.

Jakie opcje dostawy wchodzą w grę?

Zawsze dokładnie należy sprawdzić, jakie opcje dostawy proponuje sklep. Jeśli znajduje się tam zapis o tym, aby za przesyłkę płacić samodzielnie u kuriera, lepiej zrezygnować z zakupów. Dobre sklepy internetowe biorą na siebie kwestie związane z wysyłką. Oczywiście pobierają odpowiednią należność za paczkę, ale nie przerzucają na klienta rozliczenia z firmą kurierską.

Zakupy internetowe to ogromna wygoda. Na szczęście polska przestrzeń internetowe pełna jest bezpiecznych, rzetelnych sklepów. Kupując w sieci, warto przestrzegać opisanych zasad. To sposób na to, aby uniknąć kosztownej wpadki.

2 thoughts on “Bezpieczeństwo podczas zakupów online – jakich zasad przestrzegać”

  1. uwazam,ze dzisiaj zakupy online sa tak powszechne,ze kazdy juz wie jak sie poruszac w sieci. ale zdarza sie, że wpadnie nam reklama jakiegos sklepu i pochopnie klikniemy, zrobimy zakupy,opłacimy z karty kredytowej a paczka nigdy nie dojdzie bo to sklep widmo. Zatem kompulsywne kupowanie moze nas zgubic.

  2. Starsze osoby tez kupuja. Moim zdaniem zakupy w internecie zyskały jeszcze bardziej przez covid, ludzie jak nie mogli chodzić do marketu to przekonali sie do sklepów internetowych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *