Robimy domowe kompoty i soki. O czym warto pamiętać

W ostatnich latach domowe przetwory znowu wracają do łask. Wynika to z faktu, że wiele osób tęskni za smakiem domowych kompotów, dżemów czy soków owocowych. Inni z kolei wolą sami zrobić kompot czy sok, bo mają wtedy pewność, że wyrób nie będzie zawierał szkodliwych dodatków chemicznych. Poniżej podpowiadamy, jak przygotować pyszne domowe soki i kompoty.

Z czego można robić domowe soki i kompoty?

Domowe soki i kompoty można robić z przeróżnych owoców. Zawsze najkorzystniej jest wybierać te świeże, sezonowo, dopiero co zebrane. W tej roli bardzo dobrze sprawdzą się truskawki, wiśnie, maliny, gruszki, jabłka, śliwki. Wykorzystać można także porzeczki, jagody czy bez czarny.

Jakie zasady obowiązują przy robieniu domowych kompotów?

Kompoty w Polsce od lat cieszą się dużą popularnością. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich obiadu czy letniego dnia, gdy potrzebny jest dobry napój chłodzący. Szczególnie lubiane są kompoty z wiśni, truskawek czy mirabelek. Warto pamiętać, że kompot może być też wykonany z warzywa a więc na przykład z rabarbaru. Aby wykonać taki kompot wystarczy kupić czerwony rabarbar, pokroić go w słupki, włożyć do litrowego słoika i zasypać cukrem w ilości 6 łyżek. Następnie wszystko należy zalać wrzątkiem, szczelnie zakręcić i postawić do góry dnem. Kolejnego dnia należy wykonać pasteryzację. Warto pamiętać, że można też robić kompoty mieszane a więc traskawka z wiśnią czy truskawka z mirabelką. 

Jak przygotować zdrowy domowy sok z owoców?

Domowe soki najłatwiej robić jest przy pomocy sokownika a więc trzyczęściowego garnka. Taki sprzęt ma w ofercie każdy dobry sklep AGD. Do dolnego garnka należy wlać wodę, która będzie parować. Następnie układa się garnek na sok a na samą górę garnek z dziurkami do którego wkłada się owoce, takie jak maliny czy porzeczki. Owoce należy zasypać kilkoma łyżkami cukru. Całość ustawia się na gazie. Pod wpływem pary z owoców będzie wymywany sok, który spłynie niżej na następnie dzięki wężykowi można go zlewać do słoików. Słoiki należy szczelnie zakręcić i pasteryzować. 
Jeśli ktoś nie posiada sokownika to może domowy sok na przykład z malin wykonać nieco inaczej. Owoce malin wkłada się do garnka warstwami i zasypuje na przemian cukrem. W tym stanie należy odstawić je na 2-3 godziny, żeby puściły sok. Później wszystko należy zagotować i podgrzewać przez 10 minut. Następnie przy pomocy na przykład gęstego sitka przeciera się maliny, tak by powstał gęsty i jednolity sok. Później należy ten sok jeszcze raz zagotować i od razu przelewać do słoików. Na koniec należy szczelnie zakręcić, odwrócić do góry dnem i odstawić do wystygnięcia. Pasteryzacja nie jest już potrzebna. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *