E-sport jako zawodowa przyszłość profesjonalnych graczy
Wbrew pozorom, profesjonalny e-sport nie jest rozrywką dla dzieci, ale poważnym, angażującym i wymagającym tysięcy godzin treningu zajęciem. Najlepsi w swoim fachu potrafią zarabiać ogromne pieniądze, robiąc przy tym to, co naprawdę kochają.
E-sport – poważna branża dla pasjonatów i profesjonalistów
Podobnie jak w tradycyjnym sporcie, w e-sporcie gracze łączą się w drużyny wspólnie pracujące na swój sukces. Widowiska skupiają tysiące obserwatorów, żywo zainteresowanych tym, co się dzieje na ekranach. Wydarzenia są organizowane na dużych halach. To właśnie na nich odbywają się transmisje na żywo, które można śledzić za pośrednictwem Internetu. Wiele mówi fakt, że szacunkowa wartość e-sportu na całym świecie przekracza równowartość 6 miliardów złotych. Choć dane co do liczebności kibiców nie są jednoznaczne, to publiczność może być liczniejsza niż 400 milionów osób w przypadku e-sportu profesjonalnego i 800 milionów łącznie z tym amatorskim.
Na jakie zarobki mogą liczyć najlepsi zawodnicy w e-sporcie?
Zarobki zawodników są głownie uzależnione od wyników. Im ważniejsze zawody, tym pula nagród rośnie. Lepsze miejsca w rankingach oznaczają także większe zainteresowanie sponsorów (wśród których oczywiście dominują producenci sprzętu komputerowego). Przypuszczalnie najlepsi z zawodników mogą liczyć na zarobki sięgające nawet do 700 tysięcy złotych rocznie. Wiek profesjonalnych graczy jest bardzo zróżnicowany i nie ma jednoznacznie ustalonych norm w tym zakresie. Niektórzy twierdzą, że długość „istnienia” w tej branży jest zbliżona do długości kariery piłkarskiej, a nawet krótsza. Nie ma odgórnie narzuconej listy gier zaliczanych do e-sportu. Zakres tematyczny też nie jest ściśle określony. Mogą wiec to być: strzelanki (CS:GO, Fortnite, Rainbow Six Siege), wyścigi/samochodówki (Rocket League), strategie (League of Legends), sportowe (FIFA 22) jak i gry karciane (Hearthstone). Prawda jest taka, że to popularność wśród samych graczy determinuje zakres zawodów