Zarówno dywany tkane ręcznie jak i maszynowo wydają się nam podobnie. Nie zastanawiamy się nad tym, jak zostały wyprodukowane. Do czasu, kiedy postanowimy kupić naprawdę dobry dywan. Wówczas przychodzi nam do głowy, że ręcznie tkany dywan jest bardziej unikalny. Ale czy na pewno ma więcej zalet od dywanu syntetycznego? W poniższym artykule sprawdzamy, jakie są zalety oraz wady jednej i drugiej opcji.
Ręcznie tkany dywan
Zazwyczaj do produkcji dywanów tkanych ręcznie wykorzystuje się materiały bardzo dobrej jakości. Tkanie ma szansę być bardziej oryginalne, bo tka człowiek a nie maszyna. Dywan tego typu jest bardziej zwarty. Istotną częścią takiego dywanu są frędzle, które w dywanach maszynowych są doszywane. Kolorystyka jest bardziej nasycona. Najczęściej produkują go w Iranie, Chinach i Pakistanie. Tkane są najczęściej z wełny lub bawełny. Dzielą się na dywany:
- tkane na płasko – mają ten sam wzór z dwóch stron
- turfowane – sposób ten polega na rozciągnięciu na specjalnej ramie płótna tkackiego a przeciągnięte na użytkową stronę tworzą pętelki, stąd dywany te zwane są również pętelkowymi.
- ręcznie wiązane – tkane są na specyficznych krosnach w tradycyjnych firmach rzemieślniczych
Ręcznie robione dywany – najważniejsze zalety:
- jest oryginalny i unikatowy
- ma dobry tzw. pijar (public relations) – kojarzony jest z dziełem sztuki i luksusem
- jest miękki i przyjemny w dotyku
- jest wytrzymały na odbarwienia i ścieranie
- jest bardzo trwały – wytrzymuje kilkadziesiąt lat
- ma lepszą izolację dźwiękową i termiczną
- lepiej znosi zimno
- nie blaknie pod wpływem słonecznych promieni
- jest trudniejszy w pielęgnacji
- ostatnio jest trend na dywany ręcznie tkane, co jest związane z trendem slow life i slow fashion oraz slow home
Dywan tkany maszynowo
Jak można się domyślić, tkanie maszynowe jest bardziej przewidywalne i sprawniejsze. Kołowrotki napędzają nici w ruch. W krótszym czasie powstaje wiele zaprogramowanych, takich samych wzorów. Równe kształty. Równe wzory. Ograniczona liczba kolorów. Aby uzyskać większą trwałość, dywany są dodatkowo zszywane. Dywany tego typu najczęściej produkowane są z materiałów syntetycznych, na przykład z wiskozy lub polipropylenu z dodatkiem małej ilości bawełny, a także z samej wełny i bawełny. Popularnym dywanem tkanym maszynowo jest shaggy cechujący się grubym i długim włosiem oraz bogactwem kolorów do wyboru. Tego typu produkty sprawdzą się m.in. jako dywan loftowy w dużych wnętrzach z industrialnym akcentem.
Oto zalety dywanu tkanego maszynowo:
- nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu
- lepiej od dywanu tkanego ręcznie nadaje się dla alergików uczulonych na kurz, owczą wełnę i roztocza
- dodatki syntetyczne powodują, że dywan nie zmienia zapachu oraz koloru w trakcie użytkowania
- jest odporny na mole, pleśń, światło i wilgoć
- jest tańszy
- szeroki kalejdoskop kolorów
- różne kombinacje materiałów
- jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości
- nie trzeba go często prać, chyba że w przypadku mocnej plamy, na co dzień jednak wystarczy regularne odkurzanie
- włochate dywany tkane mechanicznie są podatne na odkształcenia mechaniczne, więc nie stawiaj na nich mebli
Do jakich wnętrz pasują dywany tkane ręcznie, a do jakich maszynowo?
Jeśli zamierzasz odwiedzić sklep z dywanami, ale nadal nie możesz zdecydować się na rodzaj tkaniny podłogowej, to wiedz, że dywany tkane naturalnie dobrze wyglądają w pokojach dziennych, gabinetach i miejscach reprezentacyjnych, apartamentach. Pasują do mebli wykonanych z drewna i innych naturalnych materiałów. Naturalny dywan jest na tyle oryginalny, że nie musi być duży, by zwrócić na siebie uwagę. Wystarczy wyłożyć niewielki dywan tradycyjny przed sofą na środku gabinetu. Zdecydowanie taki dywan podkreśli tradycyjny styl wnętrza, będzie tak zwaną „kropką nad i”. Dywany tkane mechanicznie raczej pasują do każdego typu wnętrz. Mają też często jeden zdecydowany kolor, więc łatwiej je dopasować do innych barw pomieszczenia, na przykład do tych na ścianach.
jeśli ma sie koty lub psa w domu to najlepiej dywan z krótkim włosiem lub wykładzina
można zrezygnować z dywanu na rzecz podłogi drewnianej, wtedy nie ma potrzeby czyszczenia, kurz nie gromadzi sie w dywanie itd
Ręcznie tkany dywan to dzieło sztuki i nie sprawdzi się w każdym wnętrzu, pomijam już fakt finansowy, nie każdego stać na taki dywan. Pamietacie czasy, kiedy takie arrasy wieszało się na ścianie w salonie?
Firma sprzątająca doprowadziła nasz stary dywan do świetnego stanu, jednak profesjonalna usługa to lepsze wyjście niż pranie na kolanach i suszenie na balkonie. Jesli ma się balkon.